Ժամանակակից ինտենսիվ այգիների եւ հատապտղանոցների ծավալների շարունակական աճն անհրաժեշտություն է առաջացրել Հայաստանում տնկանյութի հավաստագրման մասին օրենսդրության առկայության: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը մայիսի 3-ի ԱԺ նիստում:
Փոխնախարարն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «Սերմերի եւ տնկանյութի մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««ՀՀ ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
«Հայաստանում գյուղատնտեսության եւ, մասնավորապես, այգեգործության արդյունավետ զարգացման նպատակով կարեւորվում է տեղական տնկիների արտադրությունը, որը կարող է երաշխավորել ոչ միայն պտղահատապտղային այգիների տարածքների ավելացումը, այլ նաեւ հնարավորություն կընձեռի տնկանյութի արտահանման համար»,- ընդգծել է զեկուցողը:
«Սերմերի եւ տնկանյութի մասին» օրենքի ընդունմամբ անհրաժեշտություն է առաջացել նաեւ լրացումներ կատարելու Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում` նախատեսելով տուգանքներ օրենքով սահմանված պահանջների խախտման դեպքերում:
Ֆինանսների նախարարության առաջարկի հիման վրա ներկայացվել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտություն, որով պետական տուրք կսահմանվի տնկանյութի հավաստագրի տրամադրման համար:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հետաքրքրվել է, թե ինչպե՞ս են կարգավորվելու գենային ինժեներիայի եղանակով ստացված եւ գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմ համարվող սորտերի եւ հիբրիդների գրանցման, սերմերի եւ տնկանյութի արտադրության, վերարտադրության, հավաստագրման, փոխադրման, պահպանության, իրացման եւ օգտագործման դեպքերը:
Զեկուցողը նշել է, որ դրանք կսահմանվեն Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կարգավորման վերաբերյալ օրենքի նախագծում: Նախաձեռնությունը Կառավարությունում քննարկվելուց եւ դրական եզրակացություն ստանալուց հետո կներկայացվի խորհրդարան:
Գլխադասային` Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Դանիելյանը:

The continuous increase in the volume of modern intensive gardens and berry orchards has necessitated the existence of legislation on certification of planting material in Armenia. Tigran Gabrielyan, the RA Deputy Minister of Economy, said about this at the NA sitting convened on May 3.
The Deputy Minister submitted for debate in the first reading the package of draft laws on Making Addenda and Amendments to the RA Code on Administrative Offenses and on Making Addendum to the Law on Organization and Conduct of RA Inspections.
“The production of local seedlings is important for the effective development of agriculture, and, in particular, horticulture in Armenia, which can guarantee not only the increase of orchards, but also the opportunity for the export of planting material,” the rapporteur underlined.
On the basis of the proposal of the Ministry of Finance, there is a need to adopt the RA draft law on Making Addenda and Amendments to the Law on State Duty, which will set out a state duty to issue a certificate for planting material.
The deputy Sergey Bagratyan inquired how the cases of registration of varieties and hybrids considered as genetically engineered and genetically modified organisms, production, reproduction, certification, transportation, storage, sale and use of seeds and planting material will be regulated.
The rapporteur noted they will be defined in the draft law on the regulation of genetically modified organisms. The initiative will be submitted to parliament after being debated in the Government and being endorsed.
The Standing (Head) Committee on Territorial Administration, Local Self-Government, Agriculture and Environment Protection endorsed the initiative. The Committee member Davit Danielyan noted about this.