Ժամանակակից ինտենսիվ այգիների եւ հատապտղանոցների ծավալների շարունակական աճն անհրաժեշտություն է առաջացրել Հայաստանում տնկանյութի հավաստագրման մասին օրենսդրության առկայության: Այս մասին ասել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Տիգրան Գաբրիելյանը մայիսի 3-ի ԱԺ նիստում:
Փոխնախարարն առաջին ընթերցմամբ քննարկման է ներկայացրել «Սերմերի եւ տնկանյութի մասին», «Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ ««ՀՀ ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրենքում լրացում կատարելու մասին» օրինագծերի փաթեթը:
«Հայաստանում գյուղատնտեսության եւ, մասնավորապես, այգեգործության արդյունավետ զարգացման նպատակով կարեւորվում է տեղական տնկիների արտադրությունը, որը կարող է երաշխավորել ոչ միայն պտղահատապտղային այգիների տարածքների ավելացումը, այլ նաեւ հնարավորություն կընձեռի տնկանյութի արտահանման համար»,- ընդգծել է զեկուցողը:
«Սերմերի եւ տնկանյութի մասին» օրենքի ընդունմամբ անհրաժեշտություն է առաջացել նաեւ լրացումներ կատարելու Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ ՀՀ օրենսգրքում` նախատեսելով տուգանքներ օրենքով սահմանված պահանջների խախտման դեպքերում:
Ֆինանսների նախարարության առաջարկի հիման վրա ներկայացվել է ««Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի ընդունման անհրաժեշտություն, որով պետական տուրք կսահմանվի տնկանյութի հավաստագրի տրամադրման համար:
Պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը հետաքրքրվել է, թե ինչպե՞ս են կարգավորվելու գենային ինժեներիայի եղանակով ստացված եւ գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմ համարվող սորտերի եւ հիբրիդների գրանցման, սերմերի եւ տնկանյութի արտադրության, վերարտադրության, հավաստագրման, փոխադրման, պահպանության, իրացման եւ օգտագործման դեպքերը:
Զեկուցողը նշել է, որ դրանք կսահմանվեն Գենետիկորեն ձեւափոխված օրգանիզմների կարգավորման վերաբերյալ օրենքի նախագծում: Նախաձեռնությունը Կառավարությունում քննարկվելուց եւ դրական եզրակացություն ստանալուց հետո կներկայացվի խորհրդարան:
Գլխադասային` Տարածքային կառավարման, տեղական ինքնակառավարման, գյուղատնտեսության եւ շրջակա միջավայրի պահպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովը նախաձեռնությանը տվել է դրական եզրակացություն: Այս մասին բարձրաձայնել է հանձնաժողովի անդամ Դավիթ Դանիելյանը:

“Постоянное увеличение объемов современных интенсивных садов и ягодников обусловило необходимость наличия в Армении законодательства о сертификации посадочного материала”, - подчеркнул заместитель министра экономики РА Т.Габриелян на заседании НС 3 мая.
Заместитель министра внес на обсуждение в первом чтении пакет проектов о внесении дополнений и изменений в законы "О семенах и посадочном материале", "Об организации и проведении проверок", Кодекс РА об административных правонарушениях.
"Для эффективного развития сельского хозяйства и, в частности, садоводства в Армении важно производство местных саженцев, что может гарантировать не только увеличение площадей садов, но и возможность экспорта посадочного материала", - подчеркнул он.
С принятием закона “О семенах и посадочном материале” возникла необходимость внесения изменений и в Кодекс РА об административных правонарушениях, предусматривающих штрафы в случаях нарушения установленных законом требований.
На основании предложения Министерства финансов возникла необходимость принятия проекта о внесении поправок в закон “О государственной пошлине”, которыми будет установлена ​​госпошлина за выдачу сертификата на посадочный материал.
Депутат С.Багратян поинтересовался регистрацией, производством, размножением, сертификацией, транспортировкой, хранением, реализацией и использованием семян сортов и гибридов, рассматриваемых как генетически модифицированные организмы (ГМО).
Докладчик отметил, что они определятся законопроектом о регулировании ГМО. Инициатива будет представлена ​​в парламент после обсуждения в правительстве и получения положительного заключения.
Член Постоянной комиссии НС по вопросам территориального управления, местного самоуправления, сельского хозяйства и охраны окружающей среды Д.Даниелян представил по законодательной инициативе положительное заключение.